Πώς να αντικαταστήσω το πλαστικό

:fire:

Το πλαστικό αποτελεί το βασικό υλικό για το περιτύλιγμα των συσκευασιών. Δυστυχώς όμως έχει παρατηρηθεί ότι στη σημερινή εποχή χρησιμοποιείται όλο και περισσότερο καθώς είναι ένα εύκολο υλικό από το οποίο μπορούν να παραχθούν ποικίλα πράγματα της καθημερινότητας μας . Ένα παράδειγμα είναι τα πλαστικά καλαμάκια αλλά και οι οδοντόβουρτσες. Παράλληλα με την καθημερινή χρήση του πλαστικού έχουν γίνει πολλές επιστημονικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι το συγκεκριμένο υλικό αποτελεί σημαντικό πρόβλημα για το οικοσύστημα του πλανήτη μας. Σε αυτό το βίντεο θα δούμε 10(δέκα) τρόπους που μπορούμε να μειώσουμε τη χρήση του και να το αντικαταστήσουμε με υλικά περισσότερο φιλικά προς το περιβάλλον. Ο στόχος είναι να αποφύγουμε όσο περισσότερο γίνεται το πλαστικό, αλλάζοντας κάποιες συνήθειες μας μέσα από εύκολα κόλπα.

Μάθετε τις βασικές φράσεις!

Είμαι θορυβημένος/ -η για το τι συμβαίνει στον πλανήτη.
Εγώ επιλέγω τι θα καταναλώσω .
Το ρόφημα που πάω να πάρω από την καφετέρια το βάζω στο δικό μου ποτήρι.
Για να αποφύγω το περιττό πλαστικό βάζω το νερό σε γυάλινο μπουκάλι.
Τα πλαστικά σφουγγαράκια που πλένουμε τα πιάτα μας δεν μπορούν εύκολα να διασπαστούν.
Στρέφομαι σε κανονικά πανιά για τον καθαρισμό της κουζίνας γιατί είναι πιο ανθεκτικά και χρησιμοποιούνται ξανά. (επανα-χρησιμοποιούνται)
Γυρίζω σε κάτι πιο πρακτικό, την ξύλινη βούρτσα.
Η ξύλινη βούρτσα αντέχει περισσότερο και μπορεί να αφομοιωθεί από τη φύση .
Όταν έχεις ένα κατοικίδιο φέρε το δικό σου κουτί για την τροφή του.
Η χύμα τροφή μπορεί να αποθηκευτεί και να μεταφερθεί σε τσίγκινο κουτάκι.
Αντικαθιστώ τα πλαστικά καλαμάκια με καλαμάκια από άλλες ύλες.
Το μοναδικό ελάττωμα με το μπαμπού είναι ότι σε περιοχές με αυξημένη υγρασία πρέπει να το αντικαθιστούμε συχνά.
Όταν υπάρχει πολλή υγρασία το ξύλο μουχλιάζει.
Το μπαμπού έχει φυσικές αντιβακτηριδιακές ιδιότητες και είναι τρομερή πηγή οξυγόνου.
Η διχτυωτή σακούλα για τα ψώνια μπορεί να αποθηκευτεί εύκολα
Τα πλαστικά που έχω δεν τα πετώ αλλά τα χρησιμοποιώ πάλι.
Νομίζω ότι έχω χρόνο να αντιμετωπίσω μια κατάσταση αλλά η στιγμή έχει ήδη φτάσει.

translate Μεταφράστε και θυμηθείτε τις βασικές φράσεις.

Ας ελέγξουμε τις βασικές ιδέες!

1.Πώς ορίζω τι είναι μόδα?

Εγώ επιλέγω τι θα καταναλώσω.

2.Γιατί τα πλαστικά σφουγγαράκια είναι επιβλαβή για το περιβάλλον?

Τα πλαστικά σφουγγαράκια που πλένουμε τα πιάτα μας δεν μπορούν εύκολα να διασπαστούν

1. Με τι μπορώ να τα αντικαταστήσω?

Στρέφομαι σε κανονικά πανιά για τον καθαρισμό της κουζίνας ή γυρίζω σε κάτι πιο πρακτικό, την ξύλινη βούρτσα.

1. Γιατί αυτή η λύση είναι καλύτερη για τη φύση?

Επειδή τα κανονικά πανιά είναι πιο ανθεκτικά και χρησιμοποιούνται ξανά.(επανα-χρησιμοποιούνται)Η ξύλινη βούρτσα αντέχει περισσότερο και μπορεί να αφομοιωθεί από τη φύση .

5.Γιατί το μπαμπού είναι ένα φιλικό υλικό προς το περιβάλλον?

Διότι ,έχει φυσικές αντιβακτηριδιακές ιδιότητες και είναι τρομερή πηγή οξυγόνου.

6.Αν έχω ένα πλαστικό τάπερ να το πετάξω για να πάρω ένα καινούριο από άλλο υλικό ?

Όχι , το κρατώ και το χρησιμοποιώ πάλι.

Νομίζω ότι…

Όπως αναφέρεται και στο βίντεο όντως έχουμε μια τάση να αναβάλλουμε τις δράσεις, θεωρώντας ότι έχουμε χρόνο για να αντιμετωπίσουμε μια κατάσταση. Η αναβλητικότητα και η αποφυγή κυλάνε στο αίμα μας όμως η καταστροφή του πλανήτη δεν είναι μια μακρινή εικόνα. Συμβαίνει εδώ και τώρα και μας επηρεάζει άμεσα. Ξέρω ότι δεν είμαστε όλοι γεννημένοι ήρωες ούτε μπορούμε να σηκώσουμε στις πλάτες μας όλο το βάρος της ανθρωπότητας. Αλλά λένε ότι η αλλαγή έρχεται από τον ίδιο τον εαυτό. Οπότε αν αποφασίζαμε να κάνουμε μικρές αλλαγές στην καθημερινότητά μας όπως το να μειώσουμε τη χρήση του πλαστικού , πιστεύω ότι θα επέλθει και μια μεγαλύτερη αλλαγή. Αναγνωρίζω ότι δεν είναι όλες οι συνήθειες εύκολες να υιοθετηθούν αλλά πάντα υπάρχει περιθώριο για βελτίωση. Για παράδειγμα εγώ έχω υιοθετήσει το μεταλλικό καλαμάκι όταν πίνω τα ροφήματα μου γιατί είναι ένα υλικό που μπορώ να καθαρίσω και επαναχρησιμοποιήσω.

Μοιραστείτε τις σκέψεις σας!

1. Ποιες συνήθειες μπορείς να υιοθετήσεις ώστε να μειώσεις το πλαστικό ?

2. Γνωρίζεις κάποια άλλη συνήθεια που θα ήταν χρήσιμη? Ποια?

3.Γιατί να αλλάξουμε τον τρόπο σκέψης που αντιμετωπίζουμε την καθημερινότητα?

ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

:speaking_head:

:one: Ανοίξτε τις φράσεις κλειδιά
Φτιάξτε τις δικές σας προτάσεις χρησιμοποιώντας φράσεις-κλειδιά και ηχογραφήστε τη φωνή σας ενώ διαβάζετε τις προτάσεις.

:two: Εξασκηθείτε στην γραφή και στην ομιλία.
Γράψτε την απάντησή σας για τις ερωτήσεις του θέματος και ηχογραφήστε τη φωνή σας καθώς διαβάζετε την απάντησή σας.

Χρησιμοποιήστε το πρότυπο για την πλήρη απάντηση σας, αν θέλετε να την ελέγξει γηγενής ομιλητής.
Ακολουθήστε τον κανόνα 1/1: 1 πλήρης απάντηση ανά θέμα και 1 πλήρης απάντηση ανά ημέρα. Μπορείτε να συνομιλήσετε απεριόριστα με άλλους χρήστες.

:speech_balloon: ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Προτάσεις με λέξεις κλειδιά.
Κείμενο:

Ηχογράφηση:

Γνώμες σχετικά με τις ερωτήσεις του θέματος
Κείμενο:

Εγγραφή ήχου:

Chat