Η μαγεία της θάλασσας

:fire:

Η θάλασσα από τα αρχαία χρόνια έχει χαρακτηριστεί ως το πιο μαγικό στοιχείο. Όλοι τη φοβούνται και την αγαπάνε ταυτόχρονα γιατί υπερβαίνει την ανθρώπινη φύση. Σε μια εποχή που τρέχουμε συνέχεια για να προλάβουμε τις υποχρεώσεις μας, ξεχνάμε να παίρνουμε λίγες ανάσες και έτσι μειώνουμε την επαφή μας με τη θάλασσα. Πλέον η απόδραση θεωρείται ταλαιπωρία και χάσιμο χρόνου. Όμως πώς θα ήταν τα πράγματα αν αποφασίζαμε να αφιερώσουμε λίγο χρόνο και να ανακαλύψουμε εκ νέου τη μαγεία της? Σαν παιδιά δεν μπορούσαμε να ξεκολλήσουμε από το υδάτινο στοιχείο αλλά όσο μεγαλώνουμε τόσο περισσότερο απομακρυνόμαστε από αυτό. Με αυτό το βίντεο θα θυμηθούμε το παιδί μέσα μας και ίσως να καταλάβουμε πόσα οφέλη μπορεί να μας προσφέρει το υδάτινο περιβάλλον.

Μάθετε τις βασικές φράσεις!

Το ένστικτο ατονεί καθώς το παιδί μεγαλώνει
Η πολύωρη καθημερινή επαφή με τη θάλασσα επιφέρει πολλά οφέλη
Τα οφέλη που εισπράττω είναι αναρίθμητα
Το έντονο κολύμπι αποτελεί μορφή άσκησης
Η έλλειψη βαρύτητας μέσα στο νερό (άνωση) ασκεί θεραπευτική επίδραση στο σώμα
Απολαμβάνω μικρά διαλείμματα από την καθημερινότητα
Ανακουφίζομαι από τα μυοσκελετικά προβλήματα
Η ξυπόλητη επαφή με το χώμα ανακουφίζει από φλεγμονές
Η έκθεση στον ήλιο με ανανεώνει ψυχολογικά
Το κρύο νερό βοηθά στο ανοσοποιητικό σύστημα
Το αλατόνερο καθαρίζει την μύτη και απελευθερώνει την αναπνοή
Έχω μάθει να εστιάζω σε μικρές αποστάσεις
Το μάτι/ το βλέμμα χάνεται στον ορίζοντα
Ζω σε πολύβουο αστικό περιβάλλον
Αφήνομαι στην ομορφιά του θαλάσσιου τοπίου
Όταν το μυαλό καθαρίζει τότε έρχονται νέες ιδέες
Όλοι χαιρόμαστε ισότιμα την ομορφιά της φύσης
Ξεγυμνώνομαι από τα ρούχα μου άρα και από το ρόλο μου στην κοινωνία

translate Μεταφράστε και θυμηθείτε τις βασικές φράσεις.

Ας ελέγξουμε τις βασικές ιδέες!

1. Τι είναι η άνωση και τι ασκεί στο σώμα?

Είναι η έλλειψη βαρύτητας μέσα στο νερό και ασκεί θεραπευτική επίδραση στο σώμα.

1. Τι συμβαίνει όταν αφήνομαι στην ομορφιά του θαλάσσιου τοπίου?

Το μυαλό καθαρίζει και έρχονται νέες ιδέες.

1. Πώς μπορούμε όλοι οι άνθρωποι να χαιρόμαστε ισότιμα την ομορφιά της φύσης?

Όταν ξεγυμνώνομαι από τα ρούχα μου ξεγυμνώνομαι και από το ρόλο μου στην κοινωνία.

Νομίζω ότι…

Για εμένα η θάλασσα είναι η όαση μου καθώς με βοηθά να ξεφεύγω και να ονειρεύομαι. Η αλήθεια είναι ότι αν και στην Ελλάδα είμαστε όντως τυχεροί γιατί σε οποιοδήποτε μέρος και να είμαστε , απέχουμε περίπου μιάμιση ώρα από αυτήν , δεν την εκμεταλλευόμαστε στο έπακρο. Ακόμα και το καλοκαίρι που οι περισσότεροι την προτιμάμε για να περάσουμε τον ελεύθερο μας χρόνο, προτιμάμε να ξαπλώσουμε κάνοντας ηλιοθεραπεία παρά να παίξουμε με τα κύματα ή να απολαύσουμε το θαλασσόνερο. Θα συμφωνήσω με το βίντεο που αναφέρει ότι όσο μεγαλώνουμε ξεχνάμε πόσο καλό μπορεί να μας κάνει η επαφή με το υδάτινο στοιχείο, επιτρέποντας έτσι να ατονήσει το παιδί μέσα μας. Πέρα από τα οφέλη στη σωματική και ψυχική υγεία που μπορούμε να εισπράξουμε από αυτή την επαφή εγώ παρατηρώ και κάτι επιπρόσθετο. Θα μπορούσε η θάλασσα να θεωρηθεί και ένα κοινωνικό πείραμα όπου μπορούμε να παρακολουθήσουμε τις συμπεριφορές μας μέσα στην κοινωνία. Όπως αναφέρεται σε κάποιο σημείο οι άνθρωποι όταν ξεγυμνώνονται από τα ρούχα τους, αποβάλλουν επίσης και το ρόλο που έχουν μέσα στην κοινωνία. Δηλαδή από ένας μεγαλοεπιχειρηματίας γίνεσαι απλά ένας άνθρωπος που επιθυμεί να χαλαρώσει και να αφεθεί.

Μοιραστείτε τις σκέψεις σας!

1. Τι συναισθήματα σου προκαλεί η θάλασσα και σε τι σε βοηθά?

2. Πιστεύεις ότι όλοι ισότιμα μπορούμε να χαιρόμαστε την ομορφιά του θαλάσσιου τοπίου? Πώς?

3. Όταν έχεις την ανάγκη να απολαύσεις μικρά διαλείμματα από την καθημερινότητα τι θες να κάνεις?

audio-recording-icon-1 Ηχογραφήστε την απάντησή σας (μπορείτε να προσθέσετε και κείμενο). Συμπεριλάβετε μια ερώτηση για τους άλλους.
idea Συμβουλές ένα θέμα προς συζήτηση.

1 Like