Γιατί Η Συναισθηματική Νοημοσύνη Είναι Μια Εξαιρετικά Χρήσιμη Ικανότητα!

:fire:

Στους περισσότερους τομείς της ζωής μας, η επιτυχία στηρίζεται στη σχέση που έχουμε με τους άλλους. Και οι σχέσεις που δημιουργούνται με τους άλλους ανθρώπους έχουν έναν κοινό παρονομαστή, ο οποίος είναι πολύ σημαντικός, κι αυτός είναι τα συναισθήματα. Ένας από τους πιο απλούς ορισμούς που θα μπορούσα να περιγράψω την συναισθηματική νοημοσύνη είναι η ικανότητα να αναγνωρίζεις τα δικά σου συναισθήματα, των άλλων, και να διαχειρίζεσαι τη συγκεκριμένη γνώση ανάλογα, ώστε να μπορείς να χτίζεις καλύτερη σχέση με τον εαυτό σου και με τους άλλους. Στο παρακάτω βίντεο ο youtuber παρουσιάζει 4 πυλώνες που θεωρεί σημαντικούς και χαρακτηρίζουν την συναισθηματική νοημοσύνη.

Μάθετε τις βασικές φράσεις!

συναισθηματική νοημοσύνη
διάφοροι τομείς/πτυχές της ζωής μας
χρήσιμη ικανότητα
χαρισματικός άνθρωπος
κατανόηση των συναισθημάτων
τομείς της ζωής μας
κοινό παρονομαστή
αναγνωρίζω τα συναισθήματά μου
διαχειρίζομαι τα συναισθήματά μου
διαχειριζομαι τις σχέσεις μου
διαβάζω τους άλλους
διαβάζω τα συναισθήματα των άλλων
ηγετικές ικανότητες
εκφράζω τις προθέσεις μου
εκφράζω τις ανάγκες μου
καταγράφω τις σκέψεις μου

translate Μεταφράστε και θυμηθείτε τις βασικές φράσεις.

Ας ελέγξουμε τις βασικές ιδέες!

1. Ποιοι είναι οι 4 πυλώνες που χαρακτηρίζουν τη συναισθηματική νοημοσύνη;

Η ικανότητα να αναγνωρίζεις τα συναισθήματά σου, η ικανότητα να διαχειρίζεσαι τα συναισθήματά σου, η ικανότητα να διαβάζεις τους άλλους και τα συναισθήματα τους. Τέλος, η ικανότητα να διαχειρίζεσαι τις σχέσεις σου.

1. Τι σημαίνει το να μπορούμε να διαβάζουμε τους άλλους;

Σημαίνει να μπορούμε να αναγνωρίζουμε πως αισθάνονται οι άλλοι, και να διαχειριζόμαστε και εκείνους, αλλά και την κατάσταση αναλόγως.

1. Ποιούς τομείς της ζωής μας επηρεάζει η συναισθηματική νοημοσύνη;

Κάποιοι από τους σημαντικότερους είναι η διαχείριση του θυμού, οι ηγετικές ικανότητες, η αποφασιστικότητα, η δυνατότητα να εμπνέουμε τους άλλους, η αναβλητικότητα, οι αρνητικές σκέψεις.

Νομίζω ότι…

Το σημαντικότερο απ’όλα είναι το πως αποφασίζουμε να εκφράσουμε τις προθέσεις μας και τις ανάγκες μας, με τρόπο που δεν πληγώνει ή καταπιέζει εμάς, αλλά κυρίως και τους άλλους.
Όπως και να ‘χει, όταν αποκτάμε τη δυνατότητα του να έχουμε επίγνωση των συναισθημάτων μας και των σκέψεων που μας προκαλούνται, τότε μπορουμε να δουλέψουμε με αυτές απλά καταγράφοντάς τες. Και μόνο καταγράφοντας αρχίζεις και αποκτάς ένα ξεκάθαρο πλάνο για το πως μπορείς να δουλέψεις την επικοινωνία με τον εαυτό σου, αλλά και με τους άλλους.

Μοιραστείτε τις σκέψεις σας!

1. Ποιόν απο τους 4 πυλώνες που ανέλυσε ο youtuber θεωρείτε πιο σημαντικό; Και γιατί;
  2. Ποιόν από αυτούς τους τέσσερις θεωρείτε ότι κατέχετε περισσότερο; Ποια ικανότητα είναι πιό χαρακτηριστική στον εαυτό σας; Θεωρείτε τον εαυτό σας έναν χαρισματικό άνθρωπο; Αν ναί, γιατί;
  3. Αντιμετωπίζετε δυσκολίες στην επικοινωνία σας με τους άλλους ανθρώπους; Αν ναί, πώς το αντιμετοπίζετε; Δώστε μου ένα παράδειγμα μίας τέτοιας επικοινωνίας.

audio-recording-icon-1 Ηχογραφήστε την απάντησή σας (μπορείτε να προσθέσετε και κείμενο). Συμπεριλάβετε μια ερώτηση για τους άλλους.
idea Συμβουλές ένα θέμα προς συζήτηση.

1 Like