Όταν κοιμάμαι σωστά, ζω καλύτερα

:fire:

Σήμερα θα μελετήσουμε την ανάγκη να κοιμόμαστε σωστά και με ποιους τρόπους μπορούμε να το καταφέρουμε. Ο ύπνος στην αρχαία Ελλάδα είχε τη μορφή θεού και μάλιστα υπήρχαν κέντρα λατρείας για να τον τιμήσουν. Είχε τόση δύναμη που επηρέαζε και τους άλλους θεούς στις αποφάσεις τους. Αντίθετα στη σημερινή εποχή ο ύπνος αν και είναι βασική ανάγκη του σώματος μας , τον παραμελούμε και τον αποφεύγουμε. Πλέον δεν είναι προτεραιότητα μας όμως ξεχνάμε ότι με αυτό τον τρόπο προκαλούνται αρνητικές επιπτώσεις στην ίδια μας την υγεία. Πώς λοιπόν μπορούμε να μας προστατέψουμε? Μέσα από το παρακάτω βίντεο, δίνονται 7 συμβουλές για να συνηθίσουμε σε έναν τέλειο ύπνο. Αλλάζοντας τις συνήθειες μας στον ύπνο ίσως μπορέσουμε να έχουμε μια πιο παραγωγική μέρα.

Μάθετε τις βασικές φράσεις!

Αλλάζω προσέγγιση στο θέμα
Ο ύπνος γίνεται προτεραιότητα
Είναι ευεργετικός γιατί μου κάνει καλό
Κοιμάμαι ποιοτικά
Βοηθώ στη σωστή λειτουργία του εγκεφάλου
Διατηρώ το σωματικό μου βάρος
Συμβάλλω στην ευεξία του σώματος και στην αντιγήρανση
Καθορίζω συγκεκριμένη ώρα για να κοιμάμαι
Σβήνω τις φωτεινές λυχνίες και το κινητό
Το υποσυνείδητο επηρεάζεται
Μειώνω τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος
Επενδύω στο στρώμα
Γίνομαι αντιπαραγωγικός
Καταστρέφω τη στάση του σώματός μου
Το σώμα καταβάλει προσπάθεια και ενέργεια για να διασπάσει την τροφή
Η σωματική δραστηριότητα έχει θετική συνεισφορά
Η ποιότητα του ύπνου διαταράσσεται

translate Μεταφράστε και θυμηθείτε τις βασικές φράσεις.

Ας ελέγξουμε τις βασικές ιδέες!

1. Γιατί ο ύπνος μπορεί να είναι ευεργετικός (μου κάνει καλό)?

Όταν κοιμάμαι ποιοτικά , βοηθώ στη σωστή λειτουργία του εγκεφάλου μου/ συμβάλλω στην ευεξία του σώματος και στην αντιγήρανση

1. Γιατί πρέπει να σβήνω τις φωτεινές λυχνίες μισή ώρα πριν τον ύπνο?

Επειδή από τη δόνηση το υποσυνείδητο επηρεάζεται και η ποιότητα του ύπνου διαταράσσεται.

1. Γατί δεν πρέπει να δουλεύω πάνω στο κρεβάτι μου ?

Διότι γίνομαι αντιπαραγωγικός και καταστρέφω τη στάση του σώματός μου

Νομίζω ότι…

Δυστυχώς ανήκω στους ανθρώπους που δεν εκμεταλλεύονται σωστά τον ύπνο. Νιώθω ότι πρέπει να προλάβω όσα περισσότερα μπορώ μέσα στην ημέρα με αποτέλεσμα να μειώνονται συνεχώς οι ώρες του ύπνου μου. Υπερβολικό άγχος για τα καθημερινά ζητήματα που σταδιακά μπορεί να εμφανιστούν και προβλήματα υγείας. Ένα σημαντικό παράδειγμα αποτελεί η έλλειψη προσοχής όπως και τα μειωμένα αντανακλαστικά. Οι συμβουλές που ειπώθηκαν προηγουμένως μου δίνουν μια νέα οπτική ως τον τρόπο που μπορούμε να διαχειριστούμε το χρόνο μας. Ειδικά στην εποχή της αβεβαιότητας (πανδημία, οικονομική κρίση , κοινωνικές αναταραχές κτλ) πρέπει να μάθουμε να αποβάλλουμε ή έστω να απομονώνουμε τα μιαρά στοιχεία αλλάζοντας τις συνήθειες μας. Στο τέλος της ημέρας , παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε οφείλουμε να αφιερώσουμε χρόνο στον εαυτό μας. Μας αξίζει ένας καλός ύπνος γεμάτος με όνειρα για να μπορούμε να έχουμε μια περισσότερο δημιουργική μέρα.

Μοιραστείτε τις σκέψεις σας!

1. Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που δεν θέλουν- μπορούν να κοιμηθούν. Γιατί πιστεύεις ότι γίνεται αυτό?

2. Ο οικονομικός παράγοντας μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα του ύπνου? Γιατι?

3. Πώς θεωρείς ότι ένας ποιοτικός ύπνος μπορεί να σε βοηθήσει?

audio-recording-icon-1 Ηχογραφήστε την απάντησή σας (μπορείτε να προσθέσετε και κείμενο). Συμπεριλάβετε μια ερώτηση για τους άλλους.
idea Συμβουλές ένα θέμα προς συζήτηση.

1 Like