Συμβουλές ζωής από την Κατερίνα Λέχου!

:fire:

Καθώς μεγαλώνουμε, ασυναίσθητα συνοψίζουμε τις εμπειρίες μας σε μικρά αποστάγματα προσωπικής σοφίας, που θα μπορούσαν να λειτουργήσουν σαν συμβουλές ζωής. Είτε πρόκειται για απλές χιουμοριστικές παρατηρήσεις, είτε για πραγματικά βαθυστόχαστες σκέψεις, οι συμβουλές αυτές παρουσιάζουν ενδιαφέρον και συστήνουν ως έναν βαθμό την κοσμοθεωρία μας στους άλλους. Στο παρακάτω βίντεο, η ταλαντούχα ηθοποιός Κατερίνα Λέχου προσφέρει δέκα συμβουλές ζωής, βάσει της δικής της προσωπικής και επαγγελματικής εμπειρίας.

Μάθετε τις βασικές φράσεις!

έχω την αυταπάτη ότι
υποτιμώ τη νοημοσύνη κάποιου
είμαι διατεθειμένος να φτάσω στα άκρα
έχω την ψευδαίσθηση ότι
σαν να μην υπάρχει αύριο
κατοχικό σύνδρομο
αιματώνεται ο εγκέφαλος

translate Μεταφράστε και θυμηθείτε τις βασικές φράσεις.

Ας ελέγξουμε τις βασικές ιδέες!

1. Ποια μέθοδος προτείνεται ώστε να αποβάλλουμε εύκολα τη νωθρότητα και να «μην βαριόμαστε» να κάνουμε πράγματα;

Η προβολή εαυτού στο μέλλον, το fast forward, προτείνεται ως φάρμακο εναντίον της αναβλητικότητας. Αν, για παράδειγμα, φανταστούμε μια επώδυνη κυριολεκτικά και οικονομικά επίσκεψη στον οδοντίατρο, θα σπεύσουμε να βουρτσίσουμε τα δόντια μας.

1. Ποια συμβουλή συνδέεται με το κατοχικό σύνδρομο;

Η συμβουλή «Μην σκας στο φαγητό». Η Κατερίνα Λέχου προτείνει σε κάθε έξοδο για φαγητό, να έχουμε μαζί μας ένα δοχείο αποθήκευσης, όπου μπορεί να τοποθετηθεί το φαγητό που περισσεύει και να φυλαχθεί για αργότερα. Το «κατοχικό σύνδρομο», μια έκφραση που πλέον χρησιμοποιείται χάριν αστεϊσμού, έχει να κάνει με την υπερκατανάλωση φαγητού που προκύπτει από την ανάμνηση των στερήσεων επί Κατοχής (1941-1944).

1. Ποια είναι η τελευταία συμβουλή που αναφέρεται και συνδέεται με όλες τις προηγούμενες;

Η Κατερίνα Λέχου μας ενθαρρύνει να μην δεχόμαστε αβασάνιστα τις συμβουλές άλλων, συμπεριλαμβανομένων και των δικών της. Προτείνει να φτιάξουμε τη δική μας λίστα, διατηρώντας ανοιχτά μάτια και αυτιά και θέτοντας συνεχώς ερωτήσεις στον εαυτό μας.

Νομίζω ότι…

Μοιραστείτε τις σκέψεις σας!

1. Ποια συμβουλή από αυτές που παρουσιάστηκαν σάς φαίνεται περισσότερο χρήσιμη και πώς συνδέεται με τη δική σας εμπειρία ζωής;

2. Ποια δική σας συμβουλή θα προτείνατε οπωσδήποτε αν έπρεπε να γυρίσετε ένα παρόμοιο βίντεο;

3. Θεωρείτε ωφέλιμη την καταγραφή τέτοιων σκέψεων ή τη διατήρηση ημερολογίου και γιατί;

audio-recording-icon-1 Ηχογραφήστε την απάντησή σας (μπορείτε να προσθέσετε και κείμενο). Συμπεριλάβετε μια ερώτηση για τους άλλους.
idea Συμβουλές ένα θέμα προς συζήτηση.

1 Like