Η δύσκολη ερώτηση που θα συναντήσετε σε κάθε επαγγελματική συνέντευξη!

:fire:

Ποια είναι τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία σας; Πρόκειται για μία κλασική, αλλά αρκετά δύσκολη ερώτηση με την οποία έρχομαστε αντιμέτωποι στα πλαίσια κάθε επαγγελματικής συνέντευξης. Πώς μπορούμε να δώσουμε ικανοποιητικές απαντήσεις, διατηρώντας παράλληλα την αυθεντικότητά μας; Το παρακάτω βίντεο ίσως σας βοηθήσει να ξεκαθαρίσετε κάποια πράγματα μέσα σας και να προετοιμαστείτε καλύτερα για την επόμενη συνέντευξή σας.

Μάθετε τις βασικές φράσεις!

τα δυνατά/αδύνατα σημεία κάποιου
είμαι προετοιμασμένος για μία συνέντευξη
απαντώ ειλικρινά
παίρνω συστάσεις για κάποιον
αδυναμία σε προσωπικό/επαγγελματικό επίπεδο
έχω/χτίζω ένα πλάνο δράσης
ο τέλειος υποψήφιος για μία δουλειά

translate Μεταφράστε και θυμηθείτε τις βασικές φράσεις.

Ας ελέγξουμε τις βασικές ιδέες!

1. Ποιες είναι οι τέσσερις παράμετροι που πρέπει να συνυπολογίζουμε όταν μιλάμε για τα δυνατά μας σημεία;

Οι απαντήσεις σας πρέπει να είναι Ακριβείς, Συγκεκριμένες, Ενδιαφέρουσες και Σχετικές με τη θέση εργασίας την οποία διεκδικείτε.

1. Ποια είναι τα τέσσερα πράγματα που πρέπει να θυμόμαστε όταν μιλάμε για τα αδύνατα σημεία μας;

Θα πρέπει να έχουμε Αυτογνωσία (κατανόηση εαυτού), Αυθεντικότητα (ειλικρίνεια), Ικανότητα να διακρίνουμε τις προσωπικές από τις επαγγελματικές μας αδυναμίες και κυρίως Πρωτοβουλία για ανάληψη δράσης ώστε να βελτιώσουμε ή και να ξεπεράσουμε τις αδυναμίες μας.

1. Η απάντηση “έχω ομαδικό πνεύμα” δείχνει ότι είστε κατάλληλα προετοιμασμένοι για τη συνέντευξη και αποτελείτε έναν καλό υπόψηφιο; Γιατί;

Όχι, πρόκειται για μία αρκετά γενικόλογη απάντηση, η οποία αν δεν συνοδεύεται από επεξηγηματικά σχόλια που να παρουσιάζουν συγκεκριμένες ικανότητες, δεν έχει καμία αξία και δείχνει ότι δεν είστε επαρκώς προετοιμασμένοι για τη συνέντευξη.

Νομίζω ότι…

Μοιραστείτε τις σκέψεις σας!

1. Ποια είναι τα δυνατά σας σημεία, αυτά που σας κάνουν να ξεχωρίζετε από τους υπόλοιπους υποψήφιους;

2. Ποια είναι η μεγαλύτερη αδυναμία σας και ποιο είναι το πλάνο δράσης για να την ξεπεράσετε;

3. Έχετε ακούσει ή σκεφτεί κάποια άλλη καλή συμβουλή που θα μπορούσε να βελτιώσει τη διατύπωση της απάντησης στα παραπάνω ερωτήματα;

audio-recording-icon-1 Ηχογραφήστε την απάντησή σας (μπορείτε να προσθέσετε και κείμενο). Συμπεριλάβετε μια ερώτηση για τους άλλους.
idea Συμβουλές ένα θέμα προς συζήτηση.

1 Like