Mâncarea fast-food

:fire:

obezitate-fast-food

Trăim într-o lume mereu pe fugă, unde nu avem niciodată timp să ne oprim și să tragem aer în piept. De asta restaurante care servesc mâncare fast-food au devenit atât de populare. Ne este mult mai simplu să ne cumpărăm ceva gata pregătit decât să pierdem timp gătind. Uităm însă cât de dăunătoare este mâncarea fast-food pentru organismul nostru. Nu degeaba în același timp cu creșterea popularității acestor lanțuri culinare, s a mărit și rata de obezitate în întreaga lume.

Află expresiile cheie!

a consuma ocazional
dependență de mâncarea fast-food
bogată caloric
a conține grăsimi saturate
dietă hipercalorică
dăunătoare pe termen lung
schimbări hormonale
a mânca sănătos
legume și fructe proaspete
alimentație predominant glucidică
procent de obezitate
viață sedentară
porții mici dar bogate caloric
a deveni dependent
perioadă de creștere

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Cât de bună este mâncarea fast-food pentru organism? În ce punct devine ea periculoasă?

Mâncarea fast-food nu este bună din mai multe puncte de vedere. Dacă o mănânci rar nu este nicio problemă, problema vine atunci când devine o dependență. Acest tip de mâncare conține grăsimi saturate care nu sunt deloc bune pentru organism.

1. De ce acest tip de mâncare este de obicei asociat cu creșterea în greutate și chiar cu obezitatea?

Cei de la acest tip de restaurante au fost obligați prin lege să scrie pe produse caloriile pe care le conțin dar foarte puțini le bagă în seamă. Acest tip de mâncare este foarte dens caloric. Ajungi să consumi foarte multe calorii fără să îți dai seama și dieta hipercalorică pe termen lung duce la obezitate. Acest tip de mâncare nu este deloc sățios.

1. De ce a crescut procentul de obezitate la copii în ultimii ani? Cine e de vină pentru asta?

A devenit din ce în ce mai frecvent obiceiul de a îndopa copii. Ei trebuiesc lăsați liberi să-și aleagă și învățați să mănânce sănătos. Din cauze economice majoritatea familiilor optează pentru o alimentație glucidică, pentru produse cum ar fi pâinea, pastele, orezul etc. Proteina lipsește din ce în ce mai mult

Cred că…

Eu cred că ar trebui să ne gândim mai mult la binele nostru și nu numai la rapiditatea cu care facem lucrurile. Știu că pe moment faptul că reușești să mănânci ceva rapid ți se pare convenabil dar pe termen lung poate fi foarte dăunător, să nu mai vorbim de faptul că poate crea foarte ușor dependență.
Părerea mea este că merităm să sacrificăm puțin din timpul nostru pentru a avea grijă de noi și de corpul nostru. Până la urmă este singurul loc în care suntem obligați să trăim toată viața.

Împărtășește-ți ideile!

1. Ce părere ai despre acest tip de mâncare și ce crezi că a făcut-o să devină atât de populară?

2. Crezi că este normal ca unii copii să consume aceste alimente atât de des chiar dacă efectele lor negative sunt atât de cunoscute?

3. Crezi că faptul că aceste produse sunt destul de ieftine le face să fie preferate de unele familii care nu își permit mese complete?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like