Liliecii. Nu sunt ceea ce credeam

:fire:

Cu toții am auzit poveștile alea de groază cu vampirii transfomrandu-se în lilieci și în timpul nopții zburând prin fereastra deschisă a unei case. Liliecii însetați de sânge au ajuns un lucru acceptat universal de toți,dar este oare adevărat?

Află expresiile cheie!

norul pe care îl creează o furtună
mănâncă gândaci
poate să consume 1200 de insecte
locuiesc împreună
când liliecii părăsesc peștera
ca să supraviețuiască
nu trebuie neapărat să le rănească
te vor înhăța și pe ține
oamenii de știință spun
nu vrei să vezi această creatură
face o gaură prin care se strecoară
își face cuib în frunze
nu se hrănește decât cu fructe
fac un singur pui
aceste femele de asemenea vor oferi

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Liliecii sunt niste fiinte foarte adapatabile defapt. Unde trăiesc liliecii?

Liliecii pot trăi in pesteri, își fac cuiiburi in frunze și trăiesc și in tulpinile de bambus.

1. Câte specii de lilieci se hrănesc cu sânge și cum o fac?

Există 4 specii de lilieci care consumă sânge,iar aceștia nu trebuie neapărat să rănească animale.Ele ling sângele

1. Câți pui are un liliac spre deosebire de multe alte mamifere?

Liliecii fac un singur pui. Acest lucru se intalneste la putine mamifere,oamenii fiind unii dintre ele.

Cred că…

Înainte să văd acest videoclip am trăit întodeauna sub impresia că toți liliecii erau însetați de sânge și ar trebui mereu să fugim de ei și să îi evităm pe cât posibil. Dacă nu, o să fim mușcați și or să ne bea sângele.

Ceea ce chiar m-a uimit a fost când am aflat că liliecii chiar sunt niște animale comunicative și dau dovadă de generozitate între ei. Niște animale comparate atât de des cu monștrii și cu răul în general defapt sunt niște ființe foarte empatice.

Te face să te gândești puțin diferit la cum vezi lumea. Până la urmă și ei sunt ca noi. Doar niște făpturi care încearcă să supraviețuiască.

Împărtășește-ți ideile!

1. Care este părerea ta despre lilieci?

2. Ce părere ai despre vampiri și despre legătura lor cu liliecii?

3. Ai văzut vreodata un liliac în realitate? Cum a fost?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like