Influența rețelelor de socializare

:fire:

retele-de-socializare-600x431

Rețelele de socializare au devenit o constantă în viața noastră. Petrecem foarte mult timp folosindu-le și a devenit ceva normal. Pe o parte putem doar să apreciem cât de mult ne facilitează comunicarea. Pe de altă parte acest beneficiu vine cu numeroase dezavantaje cum ar fi o imagine falsă a realității și riscul ca activitatea ta să fie controlată fără voia ta.

Află expresiile cheie!

din oră în oră
evenimente importante din viața ta
te face să te simți deprimat
în opinia psihologului
pe de altă parte
stima de sine
sentiment de nemulțumire
impuls de a verifica
utilizarea rețelelor de socializare
comportamente nesănătoase
a prelua controlul
știri false
furtul de identitate
date personale
frica de a rămâne pe dinafară

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Care sunt efectele negative ale utilizării rețelelor de socializare?

Reducerea stimei de sine. Oamenii scot în evidență pe online doar momentele fericite ale vieților lor. Această tendință oferă persoanelor din lista lor de prieteni o viziune nerealistă, făcându-i să simtă că viața lor nu e la fel de bună.

1. Care este efectul pe termen lung al acestei tendințe de a-ți compara viața cu cea a prietenilor tăi?

Efectul este scăderea stimei de sine. Când oamenii postează poze din vacanțe, mașini și case, declanșează uneori sentimente de invidie. Aceste sentimente pot afecta stima de sine a persoanelor care îi urmăresc.

1. Ce ne împinge să simțim nevoia să verificăm constant ce postează prietenii noștri pe rețelele de socializare?

Mulți fac asta din cauza fricii de a rămâne pe dinafară. Această frică poate favoriza sentimentele de nemulțumire și anxietate. Impulsul de a verifica regulat postările este generat de nevoia de a scăpa de anxietate. Oamenii se loghează pentru a se liniști.

Cred că…

Eu cred că fără niciun dubiu rețelele de socializare ne-au revoluționat viețile. În același timp cred totuși că abuzăm prea mult de ele când am putea folosi timpul într-o manieră mai productivă, făcând ceva care chiar contează. Sunt de acord cu faptul că pe rețelele de socializare vezi doar partea fericită din viețile persoanelor și asta îți dă o imagine greșită a realității. Viața nu e în niciun caz așa roz cum pare online.

Împărtășește-ți ideile!

1. Cât de mult timp petreci în mediul online și pe rețelele de socializare și ce impact crezi că au asupra vieții tale?

2. Crezi că rețelele de socializare au un impact negativ asupra imaginii de sine?

3. Ce părere ai în legătură cu riscul de a putea fi constant monitorizat în mediul online?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like