Există viață după moarte?

:fire:

Ce se întâmplă după ce murim? Avem o conștiință care poate fi separată de corp? Ne reîncarnăm sau pășim în lumea de apoi, unde vom fi recompensați și pedepsiți pentru faptele din timpul vieții? Sau pur și simplu încetăm să existăm? În videoclipul care urmează sunt prezentate o serie de teorii de la oameni de știință, filozofi și teologi, cu privire la suflet și la viața de după moarte.

Află expresiile cheie!

ne îndreptăm atenția înspre
camera de așteptare
lista de așteptare
viața de dincolo
lumea de dincolo
ușor de navigat
diferite puncte de vedere
adevărurile empirice
în ceea ce privește
a (nu) avea nimic de-a face
a fi păcat să
a genera probleme semnificative
a se baza pe
a conduce la
a se rezuma la
proces în desfășurare
oameni de știință
a nu avea alt rezultat decât faptul că
atac de cord
în timp ce
pur și simplu
a (nu) fi de acord
a se petrece
înțelegere deplină

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Ce credeau mulți greci antici că se întâmplă după moarte?

Mulți greci antici credeau că, după moarte, sufletul este separat de corp și apoi intră în lumea de dincolo, controlată de Hades. În orfism, o religie antică grecească, mormintele erau lăsate descoperite, cu table ce conțineau instrucțiuni pentru navigarea vieții de dincolo.

1. Brian Cox crede în existența sufletului? De ce/ de ce nu?

Nu. Acesta argumentează că, dacă sufletul ar exista, oamenii de știință l-ar fi descoperit, deoarece tot ce există în univers are o formă de energie și în ziua de azi dispunem de metode sofisticate de măsurare și observare a energiei. Însă acesta recunoaște și că știința este un proces în desfășurare și încă nu cunoaștem modul în care funcționează conștiința.

1. Ce este reîncarnarea?

Reîncarnarea, sau metempsihoza, este un credința că există tărâmuri în care te poți întoarce, având același suflet. Sufletul este separat de trup, moartea este un ciclu, iar atunci când trupul moare, sufletul începe un alt ciclu în alt corp. Acumulând destulă karma pozitivă, poți atinge stadiul de nirvana, finalul ciclului reîncarnării și al durerilor lumești.

Cred că…

Am ales acest videoclip pentru că posibilitatea existenței vieții de după moarte este un subiect frecvent dezbătut. Fiecare dintre noi ne-am pus această întrebare cel puțin o dată. Acest subiect stă la baza tuturor religiilor și miturilor. Viața de apoi ia forme diferite de la o credință la alta: o altă lume, un paradis sau iad, reîncarnare, experiențe supranaturale precum fantome. Există și ideea dreptății divine pe care se bazează multe religii, conform căreia cei care au făcut bine sau care au suferit în viața aceasta vor fi răsplătiți, iar cei răi pedepsiți.
Nu mi se pare că există dovezi concludente că ar exista un suflet nemuritor sau o viață după moarte, dar aș vrea să cred acest lucru. Mi-ar veni greu să cred că nu există nimic dincolo de lumea în care trăim, că într-o zi, tot ce suntem, toate experiențele, amintirile, gândurile noastre vor înceta să existe, că cei dragi care au murit ne-au părăsit cu adevărat și nu îi vom revedea niciodată.

Împărtășește-ți ideile!

1. Credeți în existența sufletului? De ce/de ce nu?

2. Credeți că există o viață după moarte și dacă da, ce formă ia aceasta?

3. Ați avut vreodată o experiență supranaturală?

RASPUNS COMPLET

:speaking_head:

:one: Exersează frazele cheie
Realizează-ți propriile propoziții cu frazele cheie și înregistrează-ți vocea citind propozițiile.

:two: Exersează scrierea și vorbirea.
Notează-ți răspunsul pentru intrebarile subiectului și inregistrează-ți vocea în timp ce citești raspunsul.

Folositi modelul pentru raspunsul complet, daca doriti ca un vorbitor nativ sa il verifice.
Folositi regula 1/1: si anume, 1 raspuns complet pe subiect si un raspuns complet pe zi. Puteti discuta pe chat cu alti utilizatori, fara restrictii.

:speech_balloon: RASPUNS COMPLET

Propoziții cu frazele cheie
Text:

Inregristrare audio:

Pareri despre intrebarile subiectului
Text:

Inregristrare audio:

1 Like
Chat