Efectele fumatului

:fire:

Fumatul a ajuns în era noastră să fie deja ceva acceptat și complet tolerat de societate. Am început să uităm cât de tare ne dăunează nouă și persoanelor din jur. Sunt sigur că ai persoane în jurul tău care sunt fumători sau chiar tu ești unul. Nu crezi că ar fi timpul să reflectezi asupra acestei teme și să te gândești dacă plăcerea de 2 minute oferită de o țigară merită să îți pui sănătatea și uneori chiar viața în pericol?

Află expresiile cheie!

traseul substanțelor cancerigene
traseu pulmonar
tutunul este un drog
stare de bine
blocare a mecanismelor de apărare
sistemul respirator
infarct
infertilitate
substanțe toxice
sistemul osos
sistemul muscular
îmbătrânirea prematură
tutunul creează dependență
sistemul cardiovascular
efectele negative

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Care sunt efectele negative ale fumatului asupra organismului? Afectează fumatul doar plămânii sau mai poate cauza și alte probleme de sănătate?

Plămânii sunt primii afectați. Din plămâni substanțele cancerigene sunt absorbite de sânge, urmând să ajungă mai târziu la toate organele din corp.

1. Ce efect are fumatul asupra creierului și cum ajunge să creeze o dependență așa puternică?

Dependența este dată de creier pentru că necesită acea stare de bine obținută în timpul fumatului. Se eliberează o substanță numită epinefrină care cauzează această dependență.

1. Care sunt sistemele afectate de fumat? Sistemul muscular și cel osos sunt și ele afectate?

Fumatul distruge toate organele, de la sistemul pulmonar, la cel cardiovascular și la cel osos și muscular. Poate avea consecințe asupra fertilității. La nivel muscular poate duce chiar la o boală a mușchiului în care el nu mai funcționează.

Cred că…

Eu cred că avem destule motive pentru a ne lăsa de fumat. Mi se pare destul de stupid din partea noastră să continuăm cu acest obicei când avem atâtea dovezi în față. După părerea mea fumatul ar trebui interzis pentru că nu afectează numai fumătorii dar și persoanele dragi din jurul lor. Fumatul nu are doar consecințe asupra sănătății dar și asupra buzunarului. Oamenii cheltuie foarte mulți bani pe care i-ar putea folosi pentru a se hrăni mai bine sau pentru a cumpăra ceva folositor lor. Tutunul este clar un drog dar industria formată pe spatele lui este prea puternică ca acesta să dispară. Cu toate astea, recunosc că îți trebuie multă voință pentru a putea renunța la acest obicei datorită dependenței cauzată de aceasta substanță.

Împărtășește-ți ideile!

1. De ce crezi că lumea continuă să fumeze chiar dacă efectele negative sunt atât de cunoscute?

2. Cunoști persoane care au probleme cu a se lăsa de acest obicei?

3. Ai fumat vreodată? Dacă da, cum ți s-a părut? Dacă nu, ce te-a oprit din a o face?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.