De ce bârfim?

:fire:

De ce bârfesc oamenii? Cum putem dezarma un bârfitor? Videoclipul care urmează trece în revistă câteva dintre motivele care îi determină pe oameni să distribuie zvonuri malițioase despre alții. Vorbitoarea explică de ce bârfa nu este soluția problemelor bârfitorilor și sugerează câteva întrebări pe care le putem adresa bârfitorilor atunci când nu dorim să fim puși în postura de a bârfi.

Află expresiile cheie!

a avea chef
ce s-a întâmplat mai departe
mai devreme sau mai târziu
a nu apleca urechea la
este redat modul în care
ar fi bine
mai degrabă
să-ți adresezi întrebări
mă tem că
a da voie
a atrage atenția asupra
hai să mergem mai departe
a-și exprima nemulțumirea
a bate pe umăr
fă-ți curaj
nu-ți face bine
a se băga în seamă
să caște urechile mari la auzul senzaționalului
da-ți-mi voie să
să susțină cu certitudine că
este ceva de rău
pune-te într-o asemenea postură
a crește starea de disconfort
a scoate la suprafață
în secunda doi
a sta la baza

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. De ce bârfesc oamenii, conform videoclipului?

Vorbitoarea enumeră o serie de motive care îi determină pe oameni să bârfească: invidia, lipsa de respect, distragerea atenției, frustrarea și nemulțumirea vizavi de o anumită persoană, obținerea atenției sau a validării.

1. Ce le spunea Socrate bârfitorilor?

Socrate avea 3 filtre: adevărul, bunătatea și utilitatea. Acesta întreba mai întâi interlocutorul dacă este sigur că ceea ce urmează să spună este adevărat. Apoi îl întreba dacă este vorba despre o informație pozitivă și utilă. Dacă răspunsul la cele trei întrebări este nu, atunci ce rost mai are să transmită mai departe informația?

1. Ce sfat are vorbitoarea pentru cei invidioși?

Vorbitoarea le sugerează celor invidioși ca, în loc să bârfească, să-și adreseze întrebări legate de motivele pentru care nu au obținut performanța sau rezultatele dorite. Invidia nu îi va ajuta să-și îmbunătățească situația. În schimb, persoana pe care sunt invidioși va continua să aibă succes, în ciuda bârfei.

Cred că…

În majoritatea cazurilor, prin bârfă nu se transmit informații negative, ci neutre. Un exemplu ar fi persoanele care sunt obsedate de viețile celebrităților. Cred că ei fac acest lucru pentru că se plictisesc, pentru că nu au despre ce altceva să discute. Totuși, nu ar fi mai productiv ca acești oameni să-și trăiască viața, în loc să se implice excesiv în viața altora?

Atunci când ne gândim la bârfă însă, ne referim la sensul negativ al cuvântului, la situații în care una sau mai multe persoane vorbesc pe cineva de rău pe la spate. În sensul acesta, cred că bârfa este extrem de nocivă. Nu mi se pare corect să vorbești de rău o persoană care nu se poate apăra. Atunci când oamenii transmit mai departe informații false despre cineva, bârfa poate distruge reputații și relații. Nu consider că pot avea încredere în persoanele care îi vorbesc de rău pe alții, mai ales cei care sunt foarte amabili atunci când persoana pe care o bârfesc este de față. Dacă se pot comporta astfel față de cineva, poți păți și tu la fel. Uneori însă poți ajunge în situația de a fi exclus datorită refuzului de a te implica în bârfă.

Împărtășește-ți ideile!

1. Ce părere aveți despre bârfă? Este mereu un lucru negativ sau poate avea și aspecte pozitive sau neutre?

2. Ați fost vreodată ținta bârfei la școală, la locul de muncă sau în grupul vostru de prieteni?

3. De ce credeți că bârfesc oamenii?

RASPUNS COMPLET

:speaking_head:

:one: Exersează frazele cheie
Realizează-ți propriile propoziții cu frazele cheie și înregistrează-ți vocea citind propozițiile.

:two: Exersează scrierea și vorbirea.
Notează-ți răspunsul pentru intrebarile subiectului și inregistrează-ți vocea în timp ce citești raspunsul.

Folositi modelul pentru raspunsul complet, daca doriti ca un vorbitor nativ sa il verifice.
Folositi regula 1/1: si anume, 1 raspuns complet pe subiect si un raspuns complet pe zi. Puteti discuta pe chat cu alti utilizatori, fara restrictii.

:speech_balloon: RASPUNS COMPLET

Propoziții cu frazele cheie
Text:

Inregristrare audio:

Pareri despre intrebarile subiectului
Text:

Inregristrare audio:

1 Like
Chat