D-vitamiini vajalikkus

:fire:

D-vitamiini tähtsusest räägitakse palju, sest selle vaegus võib põhjustada kehas mitmeid probleeme. Depressioon, väsimus, nõrk immuunsus ja veel mitmed sümptomid võivad viidata D-vitamiini puudusele. Vähese päikese tõttu soovitatakse süüa kõrge D-vitamiini sisaldusega toite ja võtta ka lisaks preparaate.

Õppige põhiväljendid selgeks!

oluline olema
vitamiini allikas
vitamiini vaegus
vähi tekkerisk
optimaalne vitamiini tase
kõrge vitamiini sisaldus
rasvane kala
vitamiini puudus
vitamiini tase
õlipreparaat

translate Tõlgi ja jäta meelde võtmefraasid.

Vaatame peamisi mõtteid!

1. Antud video rääkis D-vitamiinist. Mis sa arvad, miks kannatab ligemale 75% eestlastest D-vitamiini vaeguse käes?

Suurem enamik eestlasi kannatavad D-vitamiini vaeguse käes, sest Eesti suved on lühikesed ja seega päikest on vähe.

1. Videost õppisime, et D-vitamiini saab ka toitudest. Mis toidud on kõrge D-vitamiini sisaldusega?

Kõrge D-vitamiini sisaldusega toitudeks on näiteks rasvane kala, nagu lõhe, forell ja heeringas. Samuti maks, muna, piimatooted, seened ja porgandid.

1. Vahest ei aita ei päike, ega vitamiinirikkad toidud. Mida veel soovitatakse teha D-vitamiini puuduse vältimiseks?

Veel on soovitatav võtta vitamiini õlipreparaati septembri lõpust mai alguseni.

Ma arvan, et…

Olen isiklikult kogenud, et D-vitamiini puudus võib tekitada probleeme. Vereproov näitas mul väga madalat D-vitamiini taset. D-vitamiini õlipreparaadi lisaks võtmine on vähendanud mu depressiooni ja teinud pea selgemaks. Seega mina arvan, et D-vitamiin on tõesti oluline.
Ma kahtlen selles, kas D-vitamiini puudus on seotud ainult päikesega, sest ka soojades maades on valdaval enamikul D-vitamiini tase madal. Selle suve veetsin ma lõunamaal päikese käes ja ka minu D-vitamiini tase oli sellegi poolest alla kriitilise piiri.

Jagage oma mõtteid!

1. Kas te arvate, et D-vitamiin on nii oluline nagu räägitakse? Põhjenda.

2. Kas teil on kogemust madala D-vitamiini tasemega? Kui jah, siis kuidas Te end tundsite ja mis Teid aitas?

3. Kas Te käite oma vitamiinide tasemeid aeg-ajalt mõõtmas? Miks?

audio-recording-icon-1 Salvestage oma häälvastus (võite lisada ka natuke teksti). Lisage ka küsimus teiste jaoks.
idea Soovitage arutlusaineks.

1 Like
Chat