Cum Te Afecteaza Muzica?

:fire:

image

Muzica a fost și este mereu o parte importantă a vieții noastre. O auzim când intrăm în magazine,o putem accesa oricând și oriunde mulțumită telefoanelor mobile. Însă te-ai întrebat vreodată ce face muzica atât de specială? Care este rolul acesteia în viața ta și cum te face să te simți?

Află expresiile cheie!

Capabil de a starnii senzații unice
Chiar dacă nu știm ce înseamnă
Exprimă ceva încântător
A iubi atât de mult muzica
Fără a realiza
A găși un loc
A apela la muzică
A influența muzica
A vorbi despre
A-ți determina nivelul
Asculta muzică
A ajuns la concluzia
Stimulează sistemul nervos
Poate fi eliberată
Ne poate relaxa
oferă mai multă activitate
îmbunătățește memoria
îmbunătățește sistemul imunitar

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. De ce iubim atât de mult să ascultăm muzică? Ce reprezinta muzica pentru noi?

În muzică putem găsi un loc sigur în care să ne lăsăm emoțiile să ne conducă. Este un mijloc de exprimare liber. Aceasta ne lasă să fim noi inisi.

1. Muzica heavy este plină de schimbări între ritmuri rapide și dinamice. Cum te influențează muzica heavy?

Muzică heavy,datorită ritmului alert, îți produce energie care trebuie eliberată. Te poate ajuta foarte mult în concursuri,însă poate și mări nivelul de anxietate.

1. Pe cealaltă parte,avem muzica clasică,cu o muzicalitate imensă. Cum te influențează muzica clasică?

Datorită notelor muzicale și a ritmului regulat, muzica clasică te poate relaxa. Ea se folosește chiar și în timpul unor tratamente mai agresive sau radioterapie.

Cred că…

Este evident că ceea ce ascultăm are o influență profundă asupra emoțiilor noastre. Când ascult ceea ce îmi place mă simt foarte bine și parcă simt cum trece timpul pe lângă mine. Pe mine majoritatea melodiilor pe care le ascult fie mă liniștesc și mă relaxează fie mă umplu cu energie și chef de dans.

Muzica este un subiect foarte discutat și de foarte multe ori extrem de controversial,datorită apariției mai multor genuri muzicale care aveau idea rebeliunii și a nonconformismului. De la muzica clasică a lui Paganinni până la legendele rockului muzica a fost pe atât de iubita și apreciată pe atât de urâtă de oameni.

Eu sunt de părere că nu contează ce gen de muzică asculți atâta timp cât ție îți place.

Împărtășește-ți ideile!

1. Care este genul tău de muzică preferat și de ce?

2. Pe ține cum te face muzica să te simți?

3. Cum te ajută muzica?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like