Cum sa scapi de Timiditate in 60 de Secunde

:fire:

Timiditatea este una dintre problemele cu care majoritatea oamenilor se confruntă sau s-au confruntat la un moment dat în viață. Frica aceasta se înfrânge foarte greu,însă este un obstacol necesar de învins pentru a te integra în societate și a primi anumite oportunități. Dar dacă ar exista o metodă de a ne învinge această frică în mai puțîn de un minut?

Află expresiile cheie!

Scăpăm de timiditate
Să rămână blocat în mintea lui
La cine să mă uit
Să dau din experiența mea
In mintea noastră se creează diferite scenarii
Mă lăsau singur
Incepea un mic discurs
O să fiu plictisitor
Nu ești destul de bun
Mintea ta nu mai simte
Oamenii or să facă fix opusul
Să te folosești de corpul tău
A te trezi din această stare
Ne spunem singuri
Te vei gândi la ele

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Care este unul dintre motivele explicate în videoclip pentru care oamenii devin sau sunt timizi?

Unul dintre motive este prea multă gândire față de ce vor spune ceilalți. Când analizezi încontinuu dacă ce faci este bine ajungi să fi foarte paranoic față de gândirea celorlaltor oameni.

1. În videoclip,persoana ține un mic discurs despre cum să învingi timiditatea.Care este metoda de a învinge timiditatea în mai puțin de un minut?

Metoda de înfrângere a timidității este să nu îți mai pese dacă ești sau nu interesant. Respiră adânc și lasă-te să fi persoana aceea plictisitoare.

1. Gândurile negative sunt ceea ce te fac să prinzi frica de a vorbi si timiditatea. Le poți opri?

Gândurile negative nu se pot opri. Din potrivă,cu cât încerci mai mult să nu te gândești la ceva cu atât mai mult ajungi să te gândești la acel ceva.

Cred că…

Metoda aceasta este una dintre metodele cel mai des întâlnite de a scăpa de timiditate. Cu o formulare mai arătoasă și niște explicații mai lungi, ea se bazează pe a te opri din a îți păsa de ceea ce cred alții,și a-ți da seama că nu este sfârșitul lumii dacă faci un lucru greșit.

Timiditatea nu este o frică peste care poți trece foarte ușor. Comunicarea cu oamenii te ajută ușor ușor să treci peste ea,astfel încât majoritatea oamenilor trec peste eventual. Sunt convinsă că oricine poate învinge frica aceasta dacă încearcă suficient de mult.

Împărtășește-ți ideile!

1. Ai reușit să treci peste timiditate? Dacă da,cum?

2. Ți se pare că metoda sugerată în videoclip are efect?

3. Ai încercat o metodă de a scăpa de timiditate? Care?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like