Cum sa fii creativ?

:fire:

Creativitatea este un lucru esențial în viața noastră. Ea ne ajută să găsim soluții problemelor,să creeam lucruri folositoate pentru viitor,să compunem muzică care ne face să ne simțim bine. Fiind o parte așa de esențială pentru noi,cine nu ar vrea să fie mai creativ?

Află expresiile cheie!

cu care fie te naști fie nu
oamenii creativi sunt artistici
abilitatea de a crea
nu se exclud reciproc
a explica un fenomen
găsește soluții inovatoare
abilitatea de a merge cu bicicleta
poți învăța să sari
să acționeze asupra structurilor
să știi domeniul
îți poți antrena imaginația
făcând liste
ți se pare că
au idei originale
le combinăm în alt fel

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Creativitatea este întâlnită doar la pictori și artiști,nu la alți oameni. Este adevărat?

Creativitatea este pur și simplu conceperea unor idei. Nu este rezervată pe un singur domeniu. De exemplu,poți fi un inginer care vine cu o soluție inteligentă,sau un anteprenor cu o idee strălucită.

1. Poți să îți antrenezi creativitatea sau ești pur și simplu născut cu ea și rămâne la fel de la început până la final?

Făcând liste despre un anumit domeniu,îți poți antrena creativitatea. Astfel ești obligat să vii cu idei noi.

1. Este adevărat stereotipul în care se spune că oamenii creativi sunt oameni închiși în ei care nu știu să socializeze ?

Oamenii creativi nu sunt neapărat singuri și închiși. Acest lucru este un mit. El este tras din stereotipul artistului retras.

Cred că…

Mereu am crezut că creativitatea este ceva cu care te naști,dar care poate fi dezvoltat în timp. Întru-un fel am crezut că se aseamănă cu a fi talentat la un sport. Te naști cu un anumit nivel de creativitate și pe parcursul vieții îl poți face să înflorească și să mărească.

Însă,acum că am realizat faptul că a fi creativ este defapt ceva ce poate fi antrenat de la zero,mă simt foarte optimistă și fericită gândindu-mă la viitor.

Împărtășește-ți ideile!

1. Te-ai considerat o persoană creativă într-un anumit domeniu?

2. Consideri creativitatea un aspect important al vieții de zi cu zi?

3. Care a fost o situație în care ai avut nevoie să te gândești creativ?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like