Cum învingi frica de eșec?

:fire:

Zilnic ne confruntăm cu alegeri, alegeri care deseori ne cer să ieșim din zona de confort. Dar la fel de des ne confruntăm cu frica de a eșua. Cu toții ne putem gândi instant la un episod din viața noastră în care nu am putut depăși această frică, de la chestii mai simple cum ar fi vorbitul cu fata care ne plăcea în copilărie,până la alegeri cu impact mult mai mare asupra viitorului nostru cum ar fi începerea propriei afaceri sau decizia de a schimba complet cariera ta.

Află expresiile cheie!

În spatele scuzelor se află frica de eșec
Frica e o emoție pe care o creează creierul pentru a ne asigura supraviețuirea
Totuși a începe să lucrezi la propria ta afacere nu este un pericol de moarte.
Pentru creier este vorba de moarte.
Ego-ul e parte din neurocortex/scoarța cerebrală.
Abordări competitive de educație nu fac decât să dezvolte acest ego.
A avea un eșec pentru ego e moarte curată.
Dacă eșuezi, vei crede că ești un ratat
Tu nu ești ceea ce faci.
Ego-ul ia totul personal
Fără ego creierul nu mai are de ce să creeze frica de eșec.
Soluția este să separi valoarea ta de comportamentul tău
Ego-ul găsește mereu cu cine să se compare.
Lasă ego-ul să moară.
Ego-ul se ascunde în spatele unei imagini proaste de sine.

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Ce se ascunde în spatele scuzelorpe care suntem atât de buni să le găsim, cum ar fi “nu știu”, “nu pot”, “sunt urât” etc?

În spatele acestor scuze se află de fapt frica de eșec, frica de a fi arătat cu degetul și frica de ridiculizare și tot felul de frici care ne opresc din a înainta spre ceea ce ne dorim.

1. Ce este de fapt frica pentru creier? Cum o putem interpreta?

În esență frica e o emoție pe care o creează creierul pentru a ne asigura supraviețuirea. Dacă există ceva care ar putea să ne ranească va crea frică pentru a ne îndepărta de pericol.

1. Care este soluția? Cum putem să scăpăm de ego și de frica de eșec care ne oprește din a obține ceea ce ne dorim?

Soluția este moartea ego-ului. Este singura soluție pentru a trăi împăcat cu tine. Ca să omori acest ego, trebuie să separi valoarea ta personală de ceea ce faci. Tu nu ești ceea ce faci. Poți da greș dar asta nu scade din valoarea ta ca om.

Cred că…

Eu cred că frica de a eșua și respectiv ego-ul ne-au fost alimentate de o societate foarte competitivă în care nu ne este permis să dăm greș. Trebuie să dăm mereu tot ce avem mai bun și să părem de neatins și perfecți. Ajungem să fim nemulțumiți de noi înșine și asta duce la o nefericire constantă.

Împărtășește-ți ideile!

1. Care este cauza acestei frici de a eșua?

2. Crezi că rețelele de socializare au avut un impact asupra alimentării acestei frici?

3. Crezi că există altă soluție la această problemă, excluzând-o pe cea menționată în videoclip?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like

This topic was automatically closed after 60 minutes. New replies are no longer allowed.