18 Superstiții și originile acestora

:fire:

Pisici negre, numărul 13, stele căzătoare… În ciuda distanței geografice dintre acestea, în numeroase culturi s-au dezvoltat superstiții similare. În videoclipul care urmează sunt enumerate 18 superstiții comune mai multor culturi și unele teorii care urmăresc să explice originile acestora.

Află expresiile cheie!

a se întoarce din drum
a tăia calea
noroc că
a ura sănătate
a îndeplini dorințe
a avea noroc
a (nu) ajunge în mâna
stele căzătoare
număr ghinionist
animale de companie
vase de croazieră
în caz de urgență
a fi divizibil cu
a fi numerotată cu
clar ca lumina zilei
normal că
trifoi cu patru foi
în funcție de
a se schimba dramatic în bine
în mod deosebit de
apă potabilă
a plăti un preț
a-și pune dorința
a bate în lemn
păreau de-a dreptul
a deochea
sub formă de
nu e bine să
a da vina pe
în orice caz
a proteja împotriva
să mai zică cineva că

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. De ce se spune că stelele căzătoare îndeplinesc dorințe?

Ptolemeu credea că stelele căzătoare apar atunci când zeii privesc în jos spre oameni și străpung bariera astrală. În acele momente sunt șanse mari ca zeii să audă dorințele oamenilor.

1. De ce este considerat ghinionist numărul 13?

Numărul treisprezece este considerat ghinionist din mai multe motive. În primul rând, în mitologia creștină, la Cina cea de Taină au fost 13 persoane prezente, iar Iuda a fost al 13-lea care s-a așezat la masă. În al doilea rând, în mitologia nordică, 12 zei erau la un festin, iar Loki a venit neinvitat, fiind al 13-lea. De asemenea, se spune că 13 este un număr ghinionist și pentru că urmează după 12, care era considerat un număr divin.

1. Ce este deochiul?

Deochiul este o superstiție conform căreia, dacă cineva se uită la tine cu invidie sau cu admirație excesivă, atunci te va blestema să ai ghinion.

Cred că…

În ciuda progreselor științifice și tehnologice, credința oamenilor în superstiții este extrem de puternică chiar și în ziua de azi. Cred că superstițiile apar datorită dorinței noastre de a crea o iluzie a controlului. Vrem să credem că putem să controlăm pe deplin, în mod direct sau indirect, lumea înconjurătoare și viitorul nostru. Mulți oameni nu cred în superstiții, dar nici nu vor să-și asume riscul, deci evită situațiile care le-ar putea aduce ghinion. În general, superstițiile sunt inofensive, dar unele pot avea niște consecințe destul de oribile. Pisicile negre, spre exemplu, sunt adoptate mai rar, și uneori chiar omorâte, de oameni care cred că acestea aduc ghinion.

Împărtășește-ți ideile!

1. Sunteți superstițioși? De ce/de ce nu?

2. Ați sta pe rândul 13 într-un avion? De ce/ de ce nu?

3. Ce superstiții există în cultura voastră?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like