10 specii de animale dispărute pe care oamenii de știință vor să le readucă la viață

:fire:

Progresele științifice recente le-ar putea permite oamenilor de știință să readucă la viață unele specii de animale dispărute. Videoclipul care urmează prezintă zece specii de animale dispărute pe care cercetătorii încearcă să le reintroducă în sălbăticie.

Află expresiile cheie!

de-a lungul mileniilor
din mai multe motive
progrese științifice
oameni de știință
a readuce la viață
criterii de luat în considerare
ușor de realizat/ dificil de realizat
implicații biologice și ecologice
a aduce beneficii
funcție ecologică
reintroduse în sălbăticie
materie primă
cauze de bază
factor care a contribuit la dispariția sa
a se adapta mediului
acest lucru s-a datorat oamenilor
în zilele noastre
schimbări climatice
larg răspândit
picturi rupestre
se regăsesc astăzi printre noi
specii de animale dispărute

translate Traduceți și amintiți-vă frazele cheie.

Identifică ideile principale!

1. Ce criterii iau în considerare oamenii de știință pentru a decide ce specii de animale dispărute să readucă la viață?

Oamenii de știință au în vedere readucerea la viață a animalelor care pot fi reintroduse în sălbăticie, care îndeplinesc o funcție ecologică importantă sau care sunt iubite de oameni. De asemenea, dacă există specii încă în viață care sunt similare genetic cu animalul dispărut, readucerea la viață este mai ușor de realizat.

1. Care sunt factorii care au contribuit la dispariția păsării dodo?

Pasărea dodo a dispărut din cauza vânatului excesiv. Pe lângă asta, colonialii au adus pe insulă animale precum porci, șobolani, câini, pisici, care se hrăneau cu ouăle păsării dodo.

1. Care dintre speciile de animale menționate în videoclip au dispărut din cauza schimbărilor climatice?

Se crede că schimbările climei au contribuit la dispariția mamutului lânos și a rinocerului lânos.

Cred că…

Am ales acest videoclip pentru că protejarea vieții de pe planetă este un subiect important. Numeroase specii sunt pe cale de dispariție. Multe specii au dispărut deja din cauza acțiunilor oamenilor. Restaurarea unor specii dispărute ar putea fi o soluție importantă la această problemă. Cred că avem datoria de a încerca, cel puțin în cazul animalelor care au dispărut din vina noastră. Dintre speciile menționate în videoclip, mie mi-ar plăcea cel mai mult să văd din nou porumbelul pasager. Acesta are un penaj superb și cred că reintroducerea sa în sălbăticie ar fi benefică.

Împărtășește-ți ideile!

1. Credeți că readucerea la viață a unor specii de animale dispărute este o idee bună? De ce/de ce nu?

2. Ce specie de animale ați prefera să fie readusă la viață și de ce?

3. Ce măsuri credeți că ar trebui luate pentru a proteja speciile aflate pe cale de dispariție?

audio-recording-icon-1 Înregistrați răspunsul dvs. audio (puteți adăuga un text). Includeți o întrebare pentru alții.
idea Propune un subiect de discuție.

1 Like